EMS Nedir?

Elektrikli kas uyarılmasının kısaltılmışı EMS, elektriksel akımlar sayesinde bütün büyük kas gruplarını uyararak istediğiniz görünüme çok daha kolay ulaşmanıza yardımcı olur. Alışılmış egzersizlerde beynin kaslarınıza göndermek zorunda olduğu sinyaller EMS sayesinde dışarıdan yapılır ve kasılma seviyesi artar. Bu sayede kasın gelişim süreci çok daha kısalırken sizin, alışılmış bir antrenmandan 6 saatte aldığınız etki sadece 20 dakikada gerçekleşmiş olur.

EMS fitness, alışılmış antrenmanlarda harekete geçirilmesi güç olan en derin kas gruplarına da davetiye gönderir. Özel EMS antrenman elbisesi sayesinde 10 ana kas grubu aynı anda çalışırken en derin kas fibrilleri de uyarılarak bu çalışamaya dahil olurlar. Normal bir antrenmandan en derin kas gruplarına ulaşmak için onlara oldukça fazla yük bindirmek zorunda kalırsınız ki bu da kısa bir süre sonra eklem ve omurlarınızda sakatlanmalara sebep olabilir. Ancak EMS sporu ile bunu başarmak hem kolay hem de risksizdir.

EMS antrenman ve teknolojisi 21. Yüzyılın en başarılı buluşlarından birisi olmakla birlikte ilk ortaya çıkış sebebi tamamen sağlık nedenlerine dayanmaktadır. Uzun yıllar sağlık ve fizik tedavi yöntemi olarak kullanılan EMS, 1790 yılında Luigi Galvani’nin kurbağa deneyiyle motor sinirlerin uyarılması yeterli süre ve şiddette olursa kas kasılmasına yol açtığını ispatlaması ile keşfedilmiştir. 1960’lı yıllara gelindiğinde de Rus Atletler müsabakalara hazırlanırken antrenman metodu olarak EMS’yi kullanmaya başlamıştır. EMS kas geliştirme günümüze gelene kadar hem sağlık sektöründe hem de sporcular tarafından çokça kullanılmış ve antrenmanlarda da başvurulan yöntemlerden olmuştur. 

Zamanla EMS, bir spor çeşidi olarak anılmaya başlandığında görülmüştür ki EMS spor ile zayıflayanlar alışılmış sporlar ile bu sonuca ulaşmak için çok daha uzun saatler çalışmak zorunda kalıyorlar. Hem spor için zamanı olmayan hem de zayıflamak, sıkılaşmak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyen kişilerin başvurduğu birincil spor EMS fitness fiyat olarak da oldukça makul sınırlarda seyretmektedir.

EMS Sistemini kimler kullanabilir?

EMS fitness sistemi spor salonlarında, sağlıklı yaşam ve güzellik merkezlerinde olduğu kadar rehabilitasyon ve tıp merkezlerinde ve fizik tedavi alanlarında da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Sürekli spor yapan ve sporu hayatının bir parçası olarak gören herkes günlük antrenmanlarına ek olarak EMS’yi de kullanmaktadırlar.

Kimler EMS Yapabilir?

 1. Fiziksel terapistler EMS sistemini, eklem bölgelerindeki kas oluşumu ve hedefe yönelik egzersizler için oldukça yoğun kullanırlar. EMS ile fizik tedavide yeni bir boyut açılmakla birlikte tedavide olumlu sonuçlar da oldukça fazla gözlenmiştir.
 2. Kişisel antrenörler de spor merkezlerinde ya da güzellik merkezlerinde vücudun kas oluşumu ve yağ katabolizması, metabolizmanın uyarılması ve bağ dokusunun sıkılaştırılması için EMS sistemini kullanırlar.
 3. Sporcular da güçlerini ve hızlarını artırmak, kas oranlarını fazlalaştırmak için EMS sisteminden faydalanırlar.

Kimler EMS Yapamaz?

 • Kalp pili olanlar
 • Hamileler
 • Epilepsi hastaları
 • Kanser hastaları kesinlikle bu sistemi kullanmamalı.

Bu hastalıklara sahip olmayan sağlıklı bireylere hiçbir yan etkisi bulunmaz.

Ne Kadar Süreyle Yapılabilir?

Her spordan olduğu gibi EMS’den de düzenli yapmanız neticesinde çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. EMS sistemi, yağ yaktıran, selülit sorunlarına çare arayan bir yöntem olmasının yanı sıra fıtık gibi sorunlar için de rahatlatıcı ve çözüm bulucu olmaktadır.

Neden EMS Antrenmanı Yapmalıyım?

EMS, sağlık sektörünün fizik tedavi alanında uzun yıllar kullanıldıktan sonra sporun içine dahil olan ve her geçen gün farklı faydası keşfedilen bir sistem olmuştur. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 1. EMS antrenmanı ile zayıflarsınız: EMS antrenmanı ile ilk aşamada incelirsiniz. Daha sonra ise yağ depolarınız tükenmeye başlar. Her antrenman sonrasında daha fazla kalori harcamaya başladığınız için size uygun bir diyet programı ile birlikte hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.
 2. EMS antrenmanı ile kas kütleniz artar: EMS antrenmanı kas gruplarınızı aynı anda çalıştırdığından alışılmış antrenmanlar ile 5-6 saatte elde edeceğiniz sonucu yarım saat bile harcamadan elde edebilirsiniz. EMS antrenmanı sayesinde kas kütleniz çok daha hızlı bir şekilde artar.
 3. EMS antrenmanı sayesinde kas kütlenizi dengelersiniz.
 4. Eklemlerinize ağırlık bindirmediğinden eklem tedavilerinizde kullanılabilir.
 5. Duruşunuzu (postür) düzeltme konusunda oldukça etkilidir.
 6. Fıtık sorunlarınız için çözüm bulucudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Nasıl yardımcı olabiliriz?