EMS Antrenmanıyla İlgili Sık Sorulan Sorular

EMS sisteminin, sağlıkçılar ve profesyonel sporcular dışında yeni yeni duyulması nedeniyle akıllarda bazı sorular olduğunu gördük ve bunlara yanıt vermek istedik. Sizlerden gelen Ems antrenmanı yorumları ve en sık gelen soruları derledik ve cevaplandırdık.

 1. EMS Antrenmanı vücuda zarar verir mi?

EMS, geçmişi çok eskiye dayanan onlarca yıllık geçmişe sahip sistemdir. Doktorlar ve fizyoterapistler tarafından rehabilitasyon için kullanılmaya başlanmış ve hala da kullanılmaya devam edilmektedir. Yapılan araştırmalara göre EMS sisteminin etkinliği ve zararsızlığı açıkça ortaya konulmuştur.

Doktorlar ve fizyoterapistler dışında uzun yıllar boyunca profesyonel sporcular tarafından da kullanılan EMS sistemi hakkında şunları söylemek mümkün; Tıbbi alanda Elektronik Kas Stimülasyonu (EMS), kas odaklı şikayetler (Sırt-Bel ağrıları vb.) için en çok başvurulan tedavi yöntemlerinden biridir. Ayrıca profesyonel sporcular da kas güçlerini arttırmak için bu sistemi uzun yıllar boyunca kullanmışlar ve hala da kullanılmaktadırlar.

 • EMS Antrenmanını uzman gözetiminde yapmak zorunda mıyım?
  Buna cevabımız evet. Nedenini ise şu şekilde açıklamak mümkün: EMS antrenmanları özel kıyafetler giyilerek yapılan ve kişiye özel olarak verilerinin takip edilmesi zorunlu olan bir spor. Bu nedenle, konusunda uzman antrenörler eşliğinde yapılması, spor yapan kişinin sağlığı için çok önemli. Elektrik akımlarının doğru ayarlanması ve performansınıza göre planlanması burada birincil öneme sahip. Ayrıca hareketlerin doğru şekilde yapılması konusunda antrenörünüz size yardımcı olacağından alacağınız etki de artacaktır. Bu sayede sakatlanma problemi de engellenmiş olacaktır.
 • EMS Antrenmanı yorucu mu?
  Bu soruyu cevaplarken EMS antrenmanının keyifli olduğunun altını çizmek çok daha doğru olacaktır. Terlediğiniz, yorulduğunuz ama çok eğlendiğiniz bir sporu sadece 20 dakika harcayarak yapacak ve spordan sıkılmadan, bir sonraki seansın hayalini kurarak spor salonundan ayrılacaksınız.
 • EMS Antrenmanı sonrasında kas ağrısı olur mu?
  Eğer ilk defa EMS yapıyorsanız ve hatta belki de ilk defa spor yapacaksanız büyük olasılıkla bir miktar kas ağrınız olacaktır. Ancak bu kas ağrılarının işaret ettiği yeri de görmek gerekiyor; ağrıyan kaslar, etkili EMS antrenmanının en büyük göstergesidir. Özellikle güç tabanlı EMS antrenmanlarından sonra kas ağrılarınız biraz daha yoğun olabilir.
 • EMS Antrenmanı ne hissettirir?
  EMS’nin faydaları
  arasında sayabileceğimiz birçok güzel etki mevcut. Ancak özetle şöyle diyebiliriz; hemen hemen tüm kaslarınızı geren yoğun bir titreşim hissedeceksiniz ve bu yoğun titreşim, göreceksiniz ki sizi incitmediği gibi oldukça rahatlatıcı olacak. Özellikle yeni başlayanlar, antrenmanı takip eden günlerde kas ağrısı hissedilebilir ama daha önce de değindiğimiz gibi bu ağrılar kaslarınızın ne kadar iyi çalıştığına işaret eder.
 • EMS Antrenmanını bırakırsam vücudum tekrar eski haline döner mi?
  Aslında bununla ilgili birçok veri bulunabilir. EMS ile forma giren ünlüler, uzun saatler boyunca kardiyo hareketleri yapmak yerine çok kısa sürede aynı etkiyi aldıklarında bunu başta sosyal medyalarında olmak üzere tüm mecralarda paylaştılar. EMS Antrenmanları ile kısa sürede form yakalarsınız. Bu sürede kondisyonunuzun arttığını, sağlıklı ve formda bir vücuda kavuştuğunuzu görürsünüz. Antrenmanlara ara vermeniz halinde vücudunuzdaki olumlu etkiler normal antrenmanlara göre çok daha uzun sürecektir.
 • Ne kadar sürede sonuç alırım?
  Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; EMS antrenmanları ile elde edilen kas aktivasyonu, alışılmış antrenmanlara göre 10 kat daha fazladır. EMS sitemi ile yapılan 20 dakikalık antrenmanlar sırasında harcanan kalori ve metabolizma üzerinde sağlanan etki 5-6 saatlik bir antrenmana eşit olduğundan alacağınız sonuç da çok daha hızlı sürede olacaktır.
 • Antrenmana gelirken yanımda ne getirmeliyim?
  EMS antrenmanlarına gelirken yanınızda mutlaka getirmeniz gereken şey, salon için uygun ve temiz bir çift spor ayakkabı. Antrenman sırasında giyeceğiniz tayt/tişört takımını kendiniz getirebileceğiniz gibi bizden de temin edebilirsiniz. Ancak kullanacağınız tayt ve tişörtün pamuklu olması, EMS Antrenmanından daha etkili sonuç almanızı sağlayacaktır.
 • Soyunma odanız var mı?
  Sizin spor öncesinde ve sonrasında rahat hazırlanabilmeniz için soyunma odaları ve duş alanlarımız mevcuttur. Bu alanlar düzenli olarak temizlenmekte ve sterilize edilmektedir.
 • Antrenman öncesinde ve sonrasında nelere dikkat etmem gerekir?
  Genel olarak EMS antrenmanı öncesinde çok tok ya da çok aç olmamaya dikkat etmenizi öneriyoruz. Bunun dışında aşırı yorgunsanız, hastaysanız ya da fiziksel kısıtlamalarınız varsa bu durumlar düzelene kadar EMS antrenmanlarına ara vermenizde fayda görmekteyiz. Durumunuzu önceden tarafımıza bildirmeniz bizi mutlu edecektir.

Ayrıca antrenman öncesinde, yoğun bir antrenman seansı için gerekli enerjiyi sağlaması için karbonhidratlı hafif bir öğün tüketebilirsiniz. Sonuç olarak EMS antrenmanlarına aç karnına katılmamanız tarafımızdan tavsiye edilmektedir.

Antrenmandan kısa bir süre sonra bol su tüketmeniz de oldukça önemlidir. Karbonhidrat ile birlikte protein takviyesi almanız da tarafımızdan önerilmektedir. Bu beslenme şekli, vücudunuzun onarımını hızlandırmak ve kas oluşumunuzu arttırmak açısından önem arzetmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Nasıl yardımcı olabiliriz?