Düzenli Spor Yapmak İçin Değişmez 10 Sebep

Sabah kalk, işe git ya da evi toplamaya başla, tüm gün çalış, akşam yorgunluktan ölmüş bir şekilde eve gel ya da ev hanımıysanız tüm işlerden ve hatta çocuklardan bunalarak günü bitir, akşam yemek ye, mutfağı topla… Gözünüzü açtığınız andan uykuya geçtiğiniz ana kadar neredeyse her saniye iş güç peşinde koşturmaca halince geçiyor değil mi? Ne zaman bir şey yapmak isteseniz hep aynı problem; zaman yok… Ama önce şunu anlamak lazım ki; spor bir lüks değil gereklilik.

Düzenli spor yapmak neden önemli sorusunun cevabını değişmez 10 sebeple açıklamak isteriz.

  1. Enerjinizi Artırır: Düzenli spor yapan insanların neden daha pozitif ve enerjik olduklarını merak ettiniz mi hiç? Onların ruh halleri kolay inip çıkmaz. Öyle enerji doludurlar ki sabahın köründe ya da iş dönüşü bu kadar spor yapıp hala dinamik kalmalarına şaşırırız. Ama işin aslı başka… Spora yorucu bir etkinlik olarak bakarsanız onun felsefesindeki şeyi kaçırırsınız. Yapılan egzersizler sırasında kalp atışları hızlanır ve vücuda daha fazla kan pompalanmaya başlar. Bu da hücrelere giden oksijenin artmasını sağlar ve her dakika aslında vücut yenilenir.
  2. Güçlü Bir Bünyeye Sahip Olmanızı Sağlar: Aslında düzenli spor yapma alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren aşılanması gerekir. O zaman çok daha sağlam bir bünyeye sahip olabilir ve bunu alışkanlık haline getireceğiniz için de spordan kopmadan tüm hayatınızı bu güçlü çatı altında şekillendirebilirsiniz. Ancak o yaşlarda spora başlamamış ya da başlayamamış olmak sizi de-motive etmesin çünkü göreceksiniz ki spor, hangi yaşta hayatınıza girerse girsin, sihirli değneği ile yaşamınızı bir anda değiştirmeye ve sizi hastalıklardan korumaya başlayacak.
  3. Kendinize Güveniniz ve Benlik Saygınız Artar: Spor sayesinde kendinizde beğenmediğiniz birçok noktayı değiştirebilirsiniz. Bunun kulağa, önce fiziksel özelliklerinizden bahsediyormuşuz gibi geldiğinin farkındayız ancak aslında çok daha derin konulardan bahsediyoruz. Siz fiziksel olarak güçlendikçe psikolojik olarak ve hatta ruhen de güçlenecek ve bu sayede kendinize güveninizi ve benlik saygınızı artıracaksınız. Bunların bir bütün olduğunu ve farkındalığınızın ancak güçlü bir yapı ile mümkün olabileceğini unutmamalısınız.
  4. Vücudunuzun Hastalıklarla Savaşma Gücünü Artırırsınız: En ufak bir üşümede soğuk algınlığı problemi yaşıyorsanız ya da vücudunuza girmeye çalışan virüslere anında kapıyı açıyorsanız sporu hayatınızdan asla eksik etmemelisiniz. Spor, yanında iyi bir beslenme programı ile hastalıklara karşı direncinizi artırır ve en ufak bir sarsıntıda hemen yatak yorgan yatan birisi değil, onlarla savaşıp kısa sürede hastalıkları bünyenizden uzaklaştıran güçlü bir yapıya sahip olursunuz.
  5. Ağrılarınızın Yok Olmasına Yardımcı Olur: Şimdiye kadar şikayetçi olduğunuz ağrıların kökeninde spor yapmayan ve güçlü kaslara sahip olmayan vücudun dayanıksızlığı yatıyor olabilir. Düzenli spor yapan kişilerin kas yapıları güçlü olduğu için onlar uzun süreli ya da kronik ağrılarla çok daha iyi savaşırlar. Bir aydan daha uzun süren tüm ağrılarınız için mutlaka uzman bir doktora görünmeli ve size uygun spor yöntemiyle dayanıklılığınızı artırmaya çalışmalısınız.
  6. Vücudunuzun Esnekliği Artar: Düzenli spor sayesinde vücudunuzun esnekliğini yükseltebilir ve buna bağlı olarak vücudunuzun hareket kabiliyetini de artırabilirsiniz. Hareket kabiliyetiniz arttıkça sizi kısıtlayan tüm vücut hareketlerini kolayca yapabilmeniz mümkün hale gelecek.
  7. Konsantrasyonunuz Artar: Spor sırasında sadece yaptığınız hareketlere ve vücudunuza konsantre olduğunuz için düzenli spor yapan kişilerde bir konuya kanalize olabilmek çok daha kolay gerçekleşmektedir. Spor sırasında konsantre olabildiğinizi keşfeder ve bir süre sonra bunu günlük hayatınıza adapte etmeye başlarsınız. Tüm gereksiz düşünceleri eleyerek hedeflediğiniz noktaya odaklanmakta daha başarılı olursunuz. Zihnimizi sakinleştirmeyi öğrenir, hedefe odaklanırız.
  8. Obeziteye Karşı Korur: Obezite kısaca, vücudun aşırı yağlanması anlamına gelmektedir. Obezite, kalp damar hastalıklarından hipertansiyona kadar birçok hastalığın sebebi olabilir. Beslenme türü obeziteyi ne kadar etkiliyorsa sporun eksikliği de o kadar etkiler. Obezite aynı zamanda hareket kabiliyetinizi de ciddi oranda etkiler ve hareket edemedikçe Obezite sorunu sizi daha çok içine çeker. Ancak siz, düzenli spor antrenmanları ile bu riski hayatınızdan uzak tutabilirsiniz.
  9. Kolesterolü Düzenler:  Yüksek kolesterol, kalp krizine davetiye çıkarır. Sadece kalp krizi de değil; göğüs ağrısından yüksek tansiyona ve hatta böbrek yetmezliğine kadar pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Kolesterolü dengede tutmak için olmazsa olmazlarınız, düzenli beslenme ve doğru antrenmanlarla spor yapmaktır. Bu sayede yaşanması muhtemel tüm sorunları önceden engellemiş olursunuz.
  10. Cinsel Hayatınıza Olumlu Katkısı Vardır: Düzenli spor yapmak, negatif duygu ve düşüncelerinizden uzaklaşmanızı sağladığı için zihinsel fonksiyonlarınız artar ve daha pratik düşünmeye başlarsınız. Tüm bunların sonucunda da kendinizi daha zinde hissedersiniz. Zihnin, ruhun ve bedenin enerjisini birlikte artıran spor, doğru orantılı olarak cinsel hayatınızın performansını da artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Nasıl yardımcı olabiliriz?